Nesvarbu, ar įmonė didelė ar maža, labai daug priklauso nuo to, koks yra vadovas, kaip jis dirba ir kokį vadovavimo stilių taiko. Labai dažnai vadovas formuoja darbuotojų nuotaiką, organizuoja darbą ir prisiima atsakomybę už darbuotojų pasiektus rezultatus. Todėl kiekvienoje įmonėje reguliariai turėtų būti atliekamas vadovų kompetencijų vertinimas, kuris padėtų nustatyti ir vadovo kvalifikaciją bei atitikimą savo pareigoms.

Kokios yra vadovo kompetencijos?

Tarp svarbiausių vadovo kompetencijų turėtų būti gebėjimas valdyti krizes, motyvuoti ir sutelkti darbuotojus. Patikimas ir geras vadovas, nesvarbu, kurioje srityje jis dirbtų, turi išmanyti ne tik įmonės veiklos specifiką, bet ir gebėti komunikuoti su komanda ir tinkamai ją valdyti. Tai yra svarbios kompetencijos, kuriomis turi pasižymėti kiekvienas vadovas.

Labai dažnai smulkų verslą pradeda jo savininkai, kurie ilgainiui tampa įmonės vadovais ir taip pat gana ilgai vadovauja darbuotojams. Net ir tuomet, kai komanda plečiasi ir atsiranda galimybės skirti profesionalų vadovą. Tai nulemia chaotišką darbą ir kartais įneša neaiškumo į darbuotojų kasdienes užduotis. Visgi, vadovavimas reikalauja gebėjimų ir žinių.

Ne retai vadovai sus savo užduotimis nesusitvarko ir didelėse įmonėse. Pasitaiko atvejų, kai į pareigas skiriami tam kompetencijų neturintys žmonės. Tuomet vadovui sudėtinga atitikti lūkesčius ir įgyvendinti jam skirtus tikslus, o darbuotojai praranda motyvacija ir galimybę turėti patikimą lyderį.

Kaip tinkamai įvertinti vadovus?

Jeigu norite sužinoti, ar įmonėje vadovai atitinka jiems skirtas pareigas, reikėtų, kad įmonėje būtų atliktas vadovų kompetencijų vertinimas. Tai tyrimas, kuris padeda nustatyti, kas iš vadovų atitinka jam priskirtas pareigas, o kam galbūt reikėtų patobulinti konkrečias kompetencijas. Taip pat labai svarbu tai, kad dažnai pasitaiko, jog tinkami vadovų pareigoms darbuotojai taip ir nepakyla iki šių pareigybių. Tuo tarpu profesionaliai atliekamas vadovų kompetencijų vertinimas gali padėti išsiaiškinti potencialius vadovus darbuotojų tarpe.

Tokius tyrimus atlieka su įmonėmis dirbančios įmonės, kurios gali profesionaliai įvertinti vadovus ir nustatyti, kokia yra situacija įmonėje. Dar svarbiau, kad toks tyrimas ne tik leidžia sužinoti, kokia yra situacija įmonėje, bet ir suplanuoti žingsnius, kurie reikalingi tobulėjimui. Tyrimą atlikę specialistai pateiks rekomendacijas, kokius sprendimus reikėtų priimti, kad vadovai dirbtų efektyviau, kad jų kompetencijos atitiktų įmonės lūkesčius ir leistų pagerinti įmonės pasiekiamus rezultatus.

Kartu tokia tradicija didina vadovų motyvaciją. Jie, žinodami, kad reguliariai atliekamas vadovų kompetencijų vertinimas, dažniau siekia kompetencijų tobulinimo, atsakingiau žiūri į užduotis ir ieško vis naujų sprendimų.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *