Mėgautis derliumi, kurį patys pasėjome ir užauginome savo šiltnamiuose, yra tikras malonumas. Valgyti šviežiai, savo darbu užaugintas daržoves tampa daug skaniau ir maloniau, lyginant su pirktinėmis. Tačiau malonumo lieka daug mažiau, kai derliumi tenka dalintis su parazitais ir kenkėjais.

Jeigu šiltnamiai nėra prižiūrimi ir nėra taikomos profilaktinės priemonės, didėja įsiveisimo tikimybė, su kuria po to reikės kovoti. Bet visų pirma reikia žinoti, kokie parazitai ir kenkėjai yra dažniausi bei kaip su jais kovoti.

Nuo kurių kenkėjų labiausiai kenčia šiltnamiai?

Galima išskirti tris pagrindinius kaltininkus, nuo kurių kenčia tiek polikarbonatiniai šiltnamiai, tiek juose auginamas derlius. Viena dažniausių ligų yra puviniai. Šiltnamyje puviniai gali atsirasti tiek per oro, tiek per vandens sroves. Pakanka kelis metus nekeisti žemių, panaudoti užkrėstas sėklas arba naudoti neprižiūrėtus bei nešvarius įrankius ir tikimybė įsiveisti puviniams smarkiai padidėja. Paveikti puvinių, augalai tampa pažeisti, nebevalgomi ir, galiausiai, numiršta.

Antras kenkėjas yra daugumos žinomi amarai. Negana, kad jie apgriaužia augalus, bet jie taip pat platina bakterijas ir virusus, nuo kurių augalai irgi smarkiai nukenčia.

Trečias ir, ko gero, dažniausias kenkėjas yra baltasparnis. Jų įsiveisimas yra sunkiai pastebimas, dėl sunkiau aptikamų kiaušinėlių. Jie perneša virusines ligas ir jų užpulti augalai lėčiau auga ir, negydomi, numiršta.

Visi šie kenkėjai neigiamai veikia šiltnamius ir juos augančius augalus. Jeigu jie jau spėjo įsivesti, svarbu kuo greičiau užkirsti kelią jų plitimui ir išsaugoti derlių.

Kaip apsisaugoti ir kovoti nuo kenkėjų?

Jeigu Jūsų šiltnamiai jau yra užpulti šių kenkėjų, tai rekomenduojama nedelsiant imtis tam reikiamų veiksmų. Kiekvienas kenkėjas bijo tam tikrų cheminių medžiagų arba priemonių. Pavyzdžiui, prieš puvinius chemija ne visada veiksminga ir tenka papildomai užtikrinti gerą ventiliaciją bei vengti staigių temperatūrų kitimų. Prieš amarus tinka dilgėlių raugas, o sumažinti baltasparnių skaičių galima tiesiog apipilant augalus su vandens srove, šitaip nuplaunant juos ir jų paliktus kiaušinėlius. Svarbu paminėti, kad čia tik keli iš įmanomų variantų, kaip kovoti su šiais kenkėjais.

Bet svarbiausia yra užtikrinti, jog Jūsų šiltnamiai nebūtų linkę pritraukti šiuos kenkėjus. Visų pirma, reikia atidžiai stebėti atnešamus augalus ir sėklas, kad jos jau nebūtų su kenkėjais arba paveiktos puvinių. Taip pat svarbu rudens sezonais, prieš žiemą, atsikratyi visų likusių lapų ir augalų liekanų, kad pūdamos nesuteiktų sąlygas kenkėjų įsiveisimui. Kas be ko, rekomenduojama keisti dirvą, kas ne tik atgaivins derlingumą ir gyvybingumą sekančiam derliui, bet ir pašalins visus kenkėjus bei grybelines medžiagas, įsiveisusias sename dirvožemyje.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *