Vis dažniau ir dažniau susimąstome apie tai, kokią energiją naudojame. Ar tai saugu mums? Ar tai gerai pasirinkimas mūsų planetai Žemei? Ar pasirinkta energija mus tenkina kiekiu, kokybe, kaina ir kitais aspektais? Visada norime visada geriausio sprendimo. Vienas pagrindinių kiekvieno mūsų norų nuo pat šių metų pradžios išlieka sumažinti išlaidas už elektrą. Ilgai neieškojus jis dažniausiai slepiasi visai šalia mūsų. Saulės baterijos kiekvienam mūsų bus girdėtos, tad daug ir ilgai pasakoti lyg ir nevertėtų apie jų naudą.

Visų pirma norint nustatyti saulės baterijų efektyvumą, yra atsižvelgiama į Jūsų namo metinius elektros poreikius. Tai – pagrindinis kriterijus, kurį turite įvardinti prieš planuojant nuosavame name įsirengti saulės baterijas. Svarbiausia, kad saulės baterijos būtų efektyvios, reikalingas saulės elektrinės pagamintos elektros kiekis per metus. Jis turi būti pagaminamas toks pat, kokį Jūs ir suvartojate namuose. Taip įranga dirbs efektyviausiai, kad patenkintų Jūsų poreikius. Statistika rodo, kad saulės elektrinė namuose dažniausiai atsiperka per septynis metus, įvertinus valstybės suteikiamas LAAIF (Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas) kompensacijų programas. Saulės baterijų (fotoelementų) gamintojai sako, kad saulės beterijų efektyvumas būna nuo penkių iki dvidešimt procentų, t.y. iš 1 m2 saulės fotoelemento galima gauti nuo 5 iki 20 W elektros energijos saulėtą dieną. Tuo tarpu palyginimui – saulės kolektorių (karštam vandeniui ruošti) efektyvumas yra apie 90%.

Galime grįžti ir prie aktualiausio mums visiems klausimo – kainos. Kiekvienam smalsu, kaip galėtume sumažinti išlaidas už elektrą. Paimkime pavyzdį. Tarkim, kad bendras Jūsų metinis elektros energijos suvartojimas yra 100 EUR per mėnesį. Tokiu atveju specialistai pataria rinktis 10 kWp galios saulės elektrinę namuose. Vienas paprasčiausių būdų yra įsirengti saulės jėgainę su dvipuse apskaita. Žinoma, visada reikalingi profesionalūs skaičiavimai, kad sužinotumėte, ar tikrai verta įsirengti saulės baterijas namuose. Svarbu, kad numatoma elektrinė padengtų visas buities ir šildymo sąnaudas. Toks jos veikimas bus efektyvus ir neš visapusišką naudą. Juk saulės elektrinės įrengimas užtrunka vos kelias dienas. Bet turėkite omeny, kad dėl valstybinių institucijų procedūrų, jos pajungimo gali tekti palaukti ir keletą mėnesių.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *