sietynai

Šviestuvai mūsų namuose atlieka labai svarbią funkciją. Vis dėlto, svarbus ne vien tik praktinis aspektas: kai siekiama sukurti darnų namų interjerą, rinktis tinkamus apšvietimo elementus vertėtų itin atidžiai. Jei namuose norisi jaukumo ir elegancijos, puikiu pasirinkimu bus sietynai. Tai – dekoratyviniai pakabinami šviestuvai, kurie dažniausiai montuojami ant lubų. Jie gali būti ir labai prabangūs bei puošnūs, ir minimalistiniai ar modernūs. Šiandien siūlomų vidaus šviestuvų pasirinkimas yra tikrai labai platus, todėl kiekvienas mūsų gali pasirinkti tokį šviestuvą, kuris geriausiai derėtų prie namų interjero.

Sietynų tipai ir jų istorija

Įvairiais laikotarpiais sietynų populiarumas keitėsi priklausomai nuo mados tendencijų, technologinių naujovių ir interjero stilių. Pagrindiniai sietynų tipai yra populiarūs ir šiomis dienomis, todėl įdomu sužinoti, kokios šviestuvų mados vyravo senovėje, ir kokios jos yra dabar.

Korpusiniai sietynai

Šio tipo šviestuvai išpopuliarėjo prieš kelis šimtmečius. Tuo metu šie šviestuvai buvo gaminami iš alavo, vario, žalvario ar bronzos. Šiandien tokie sietynai gaminami iš plastiko, stiklo, krištolo, metalo ar net medžio. Korpusiniai sietynai išpopuliarėjo Renesanso epochos metu. Tokio sietyno išskirtinumas – apačioje esantis profiliuotas strypas, kuris užsibaigia rutuliu. Prie strypo vienu ar keliais aukštais tvirtinamos vingiuotos šakos, kurių galuose įmontuotos plokščios lentelės. Tokio tipo sietynai puošdavo Vakarų Europos šalių didikų rūmų sales. Šiandien korpusinių sietynų neretai galima išvysti ne vien tik prabangiose salėse, bet taip pat ir individualiuose namuose – korpusinis šviestuvas gali puošti svetainę, valgomąjį ar net miegamąjį.

Karūniniai sietynai

Tai – labai prabangūs, išraiškingi šviestuvai, kurių forma primena karūną. Jie atsirado dar viduramžiais ir buvo naudojami dvaruose, rūmuose bei bažnyčiose kaip statuso simbolis. Tradiciškai gaminami iš metalo (žalvario, bronzos, geležies) ir puošiami krištolo ar stiklo elementais, šie sietynai skleidžia elegantišką šviesą, sukurdami didingą atmosferą. Karūniniams sietynams būdingas didelio skersmens žiedas, prie kurio tvirtinami kiti dekoratyviniai elementai. Anksčiau ant tokių sietynų buvo tvirtinamos žvakės, kurias vėliau pakeitė elektriniai elementai.

Veneciško stiliaus sietynai

Tokie šviestuvai buvo sudaryti iš daugybės vamzdelių, kurie puošiami įvairiais kabučiais, gėlių žiedais ar lapais. Šie sietynai taip pat buvo vadinami specialiu terminu „chiocche” (gėlių puokštė). Tokio tipo sietynus sukūrė Giuseppe Briati (1686- 1772) – vienas svarbiausių XVIII a. Murano stikladirbių. XVIII a. Išpopuliarėjo Marijos Teresės tipo sietynai (taip pavadinti Italijos karalienės garbei), kurie buvo fontano formos. Būtent krištoliniai sietynai šiandien yra patys populiariausi – jie alsuoja prabanga ir gali būti nesunkiai priderinami prie įvairaus interjero.

Kaip išsirinkti sietyną?

Sietynų asortimentas šiandien yra tikrai platus, todėl ieškant tinkamiausio šviestuvo vertėtų atsižvelgt į keletą kriterijų:

  • Patalpos dydis ir lubų aukštis: didelėse patalpose geriausiai derės masyvūs sietynai, o mažesnėse – kiek kompaktiškesni modeliai. Jei lubos yra aukštos, galite drąsiai rinktis ilgesnius, kelių pakopų sietynus, o tuomet, jei lubos žemos, labiausiai tiks reguliuojamo aukščio šviestuvai ar prigludę prie lubų.
  • Sietyno stilius: klasikinio stiliaus sietynas derės kone kiekviename interjere. Tokie šviestuvai pasižymi dekoratyviniais elementais, šviestuvai gali būti su krištolo, metalo ar stiklo elementais. Modernaus stiliaus sietynas išsiskiria minimalistinėmis, geometrinėmis formomis, tokie šviestuvai gali būti metaliniai ar  stikliniai. Jei ieškote aukso viduriuko tarp modernaus ir klasikinio stiliaus, puikiai pasiteisins modernios klasikos šviestuvai, o tuomet, jei norisi į namus įnešti prabangos ir elegancijos, rinkitės krištolinį sietyną.
  • Apšvietimo stiprumas: atsižvelkite į šviesos šaltinių kiekį bei tipą. Pavyzdžiui, LED lemputės yra ekonomiškos ir ilgaamžės.
  • Medžiagos: metaliniai sietynai yra ilgaamžiai ir modernūs, krištoliniai – suteikiantys prabangos įspūdį, tačiau reikalaujantys daugiau priežiūros, mediniai – sukuriantys jaukumo įspūdį ir puikiai derantys skandinaviškame interjere.
  • Montavimas ir priežiūra: jei sietynas yra sunkus, įsitikinkite, kad lubos gali jį išlaikyti. Taip pat svarbu įsivertinti, ar bus nesudėtinga keisti sietyno lemputes ir jį valyti.
  • Kaina: sietynų kainos gali labai varijuoti, todėl pasvarstykite, kokią pinigų sumą galite skirti šio interjero elemento įsigijimui.

Jei į visa tai atsižvelgsite, pasirinkti tinkamiausią sietyną galėsite kur kas paprasčiau. Jei kiltų tam tikrų klausimų, galite drąsiai kreiptis į klientų aptarnavimo specialistus, kuri padės išsirinkti tokį sietyną, kuris tobulai atitiktų jūsų individualius lūkesčius.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *