
Kai pacientai išgirsta, kad jiems reikės protezuoti dantis, neretai išsigąsta. Taip dažniausiai nutinka dėl paprasčiausio informacijos trūkumo, nes danties protezas asocijuojasi su išimomis plokštelėmis, kurios neretai sukelia nemažą diskomfortą. Vis dėlto, tai tėra viena iš galimybių, padedančių atkirti dantis: šiandien dantų protezavimas gali būti atliekamas įvairiais būdais, kuriuos netrukus aptarsime. Dantų protezavimas tikrai nėra ta procedūra, kurios reikėtų bijoti – tuo įsitikinsite patys.
Fiksuoti dantų protezai
Fiksuotiems dantų protezams yra priskiriami dantų vainikėliai bei tilteliai. Vainikėliais gali būti atstatomi kietieji danties audiniai po šaknų kanalų gydymo ar dėl didelių ėduonies pažeidimų, o dantų tilteliu galima atstatyti vieną ar kelis dantis, kurių pacientas yra netekęs. Vienas didžiausių pastarosios galimybės trūkumų yra tai, kad turi būti šlifuojami greta esantys dantys (kai dantys protezuojami vainikėliais, to daryti nereikia). Jei pacientas yra netekęs vieno ar kelių dantų, gali būti taikomi impantai, ant kurių viršūnėlių fiksuojami vainikėliai. Vieni didžiausių fiksuotų dantų protezų privalumų yra komfortas ir geresnė kramtymo funkcija.
Išimami dantų protezai
Išimamas dantų protezas – tai plokštelė, kurią iš burnos galima išsiimti ir įsidėti. Jei burnoje nėra dantų, dantų plokštelė siurbiasi prie gleivinės savo paviršiaus plotu, o tuomet, jei žandikaulyje yra bent vienas dantis, plokštelė tvirtinama kabliukais. Dantų plokštelės gali būti akrilinės ar termoplastinės – tinkamiausias sprendimas parenkamas pagal situaciją burnoje bei pagal paciento pageidavimus. Naudinga žinoti, kad išimami dantų protezai kramtymo funkciją atstato tik 25 procentais, be to, dėl uždengto gomurio skonio pojūčiai tampa silpnesni.
Protezavimas ant implantų
Dantų protezai gali būti tvirtinami ne tik ant natūralių dantų, bet taip pat ir ant implantų. Skiriamos kelios tokių protezų rūšys:
- Vieno danties protezas ant implanto: jei pacientui reikia atkurti vos vieną dantį, tokiu atveju gali būti tvirtinamas danties implantas, o ant jo – vainikėlis. Jei dantis yra atkuriamas šiuo būdu, nereikia šlifuoti greta esančių dantų, todėl išsaugomi dantų kietieji audiniai.
- Kelių dantų protezavimas ant implantų: jei pacientas yra netekęs kelių šalia vienas kito esančių dantų, gali būti įsriegiami implantai, ant kurių tvirtinamas kelis dantis atstojantis tiltelis. Tokiu atveju nereikia šlifuoti greta esančių dantų.
- Bedančio žandikaulio protezavimas ant implantų fiksuotais protezais: jei žandikaulyje nėra dantų, gali būti įsukami keturi ar šeši implantai, ant kurių tvirtinamas laboratorijoje pagamintas dantų lankas. Toks dantų atkūrimo metodas yra kur kas pranašesnis už dantų plokštelę – kramtymo funkcija atkuriama šimtu procentų, be to, nėra uždengiamas gomurys, todėl skonio jutimas netampa silpnesnis.
- Bedančio žandikaulio protezavimas ant implantų išimamais protezais: toks metodas dažniausiai taikomas vyresnio amžiaus pacientams, kurie yra seniai netekę dantų ir kurių žandikaulio kaulas yra ženkliai sunykęs. Gali būti įsukami du ar keturi mini implantai, ant kurių yra tvirtinama laboratorijoje pagaminta plokštelė (ant implantų ji laikosi kur kas stabiliau nei bedantėje burnoje).
Kaip vyksta dantų protezavimas?
Dantų atkūrimas protezais apima kelis etapus:
- Pirmiausia reikės apsilankyti konsultacijai ir dantų protezavimo plano sudarymui. Odontologas įvertins jūsų danų būklę, gali būti atliekama rentgeno nuotrauka arba kompiuterinė tomografija, kad būtų gauta kuo daugiau informacijos apie kaulų struktūrą ir dantų šaknis. Specialistas jums papasakos apie dantų atkūrimo galimybes ir kartu galėsite priimti sprendimą, koks dantų atkūrimo metodas jūsų atveju būtų pats palankiausias.
- Antrajame etape bus atliekami paruošiamieji darbai: jei pažeisti dantys bus protezuojami vainikėliais, dantys gali būti šlifuojami ir paruošiami gydymui. Jei dantys yra smarkiai pažeisti, gali būti atliekamas dantų šaknų kanalų gydymas. Jei reikia, gali būti įsukami dantų implantai, kurie atstos natūralių dantų šaknis.
- Protezo gamyba: paimami dantų atspaudai ir gaminamas danties protezas.
- Protezų montavimas: šiame etape uždedami ir fiksuojami protezai. Jei pacientas pasirinko išimamus dantų protezus, jis apmokomas, kaip tinkamai išsiimti ir įsidėti protezus.
- Korekcija: jei reikia, danties protezas gali būti koreguojamas, kad būtų užtikrinamas maksimalus komfortas.
- Kontroliniai vizitai: po atlikto dantų protezavimo gali būti numatomi kontroliniai vizitai, kurių metu odontologas įvertins, ar protezai tinkamai funkcionuoja, ar pacientas nejaučia diskomforto, ir t.t.
Kokios medžiagos naudojamos fiksuotų protezų gamybai?
Fiksuoti dantų protezai dažniausiai yra gaminami iš metalo keramikos, cirkonio oksido keramikos ar bemetalės keramikos. Kiekvienas šių pasirinkimų turi savų privalumų ir trūkumų:
- Metalo keramikos protezai yra pigiausias pasirinkimas. Tai – tvirta ir patikima dantų restauracija, tačiau vertėtų atsižvelgti į tai, kad metalo keramikos danties protezas atrodo ne taip estetiškai, kaip pagamintas iš kitų medžiagų (būtent todėl tokią protezavimo galimybę geriausia rinktis krūminiams dantims). Kartais metalo keramikos protezai alergizuoja burnos gleivinę, pacientai kartais skundžiasi, kad burnoje jaučia nemalonų metalo poskonį.
- Cirkonio oksido keramikos protezai – tai labai estetiška restauracija, todėl tokie protezai puikiai tinka atkuriant ne tik krūminius, bet taip pat ir priekinius dantis. Cirkonio keramikos danties protezas ilgainiui nekeičia savo išvaizdos, yra ilgaamžis ir nekeliantis alergijos.
- Bemetalės keramikos (stiklo, e-max) protezai – tai ilgalaikė restauracija, kuri savo tvirtumu nenusileidžia metalo keramikos vainikėliams. Bemetalės keramikos danties protezas ilgainiui nekeičia savo išvaizdos ir atrodo labai estetiškai.
Dažniausiai užduodami klausimai
Gana dažnai teiraujamasi, ar danties protezas įpareigos keisti gyvenimo būdą, ar reikalaus specialios priežiūros, ir t.t.:
- Kiek laiko trunka protezų gaminimas? Protezų gamyba įprastai trunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
- Ar protezai atrodo natūraliai? Taip, modernūs protezai atrodo tikrai natūraliai, todėl tai gali būti tikrai puikus sprendimas estetiškai atkurti dantis.
- Ar su protezais galima valgyti visus maisto produktus? Taip, jei pasirinksite fiksuotus protezus, galėsite valgyti beveik viską. Nešiojant išimamus protezus vertėtų atsisakyti labai kieto bei lipnaus maisto.
- Ar dantų protezai gali sukelti diskomfortą? Iš pradžių gali būti juntamas diskomfortas, tačiau ilgainiui prie jų priprasite. Jei po kelių savaičių vis dar jausite diskomfortą, vertėtų kreiptis į odontologijos kliniką – gali būti, kad prireiks protezų korekcijos.
- Ar dantų protezai yra ilgaamžiai? Protezų ilgaamžiškumas priklauso nuo jų tipo: fiksuoti dantų protezai (vainikėliai ar tilteliai) įprastai tarnauja 10-15 metų ar ilgiau, išimami protezai – 5-10 metų, tačiau juos gali tekti periodiškai koreguoti, o ant implantų tvirtinami protezai gali tarnauti ir visą gyvenimą, jei jie bus tinkamai prižiūrimi. Kai jums bus pagamintas danties protezas, labai svarbu, kad laikytumėtės visų odontologo pateiktų rekomendacijų.
- Kaip prižiūrėti dantų protezus? Išimamus dantų protezus reikės mirkyti specialiame skystyje, o fiksuotus – valyti įprastų dantų šepetėliu ir naudoti tarpdančiams skirtas priemones.
Dantų atkūrimas protezais – tai pažangus būdas vėl džiaugtis funkcionaliais ir estetiškai atrodančiais dantimis. Danties protezas gali pakeisti natūralų dantį be jokio diskomforto ir kitų neigiamų pasekmių. Jei esate netekęs vieno ar kelių dantų, vertėtų užsiregistruoti konsultacijai, kurios metu odontologas galės parinkti tinkamiausią dantų atkūrimo metodą ir sudarys protezavimo planą.