
Natūrali ventiliacija yra pats pigiausias ir paprasčiausias namų vėdinimo sprendimas. Nors toks vėdinimo būdas yra ekonomiškas, tačiau jis turi nemažai trūkumų. Vienas jų – tai negalėjimas kontroliuoti oro temperatūros, nes viskas priklauso tik nuo oro sąlygų. Būtent todėl vis labiau populiarėja rekuperatoriai, kurie padeda ne tik palaikyti optimalią temperatūrą, bet taip pat užtikrina oro cirkuliaciją ir padeda palaikyti optimalų drėgmės lygį. Šiandien turime galimybę rinktis iš daugybės siūlomų rekuperatorių, todėl naudinga išsiaiškinti, į kokius kriterijus vertėtų atsižvelgti. Netrukus papasakosime, kuo ypatinga ši vėdinimo sistema, aptarsime pagrindinius jos privalumus ir trūkumus bei, žinoma, patarsime, į ką derėtų atsižvelgti ieškant pačios geriausios sistemos.
Kaip veikia rekuperatoriai?
Rekuperatoriai padeda užtikrinti oro apykaitos kontrolę ir sumažina šildymo nuostolius šaltuoju metų laiku. Šilumokaičiais juda iš patalpų ištraukiamas ir į jas tiekiamas oras, tačiau šie oro srautai nesimaišo tarpusavyje. Iš lauko patenkantis oras yra pašildomas ištraukiamu oru, ir tuomet pašildytas oras į patalpą patenka be jokių papildomų energijos sąnaudų. Būtent todėl rekuperatoriai padeda sumažinti šildymo sąnaudas – lyginant su natūralia ventiliacija, šios sąnaudos tampa maždaug penktadaliu mažesnės.
Šiek tiek istorijos
Pirmosios rekuperacinės sistemos pradėtos gaminti devyniolikto amžiaus pabaigoje ir dvidešimto amžiaus pradžioje. Tuo metu buvo siekiama užtikrinti efektyvesnį šilumos naudojimą ir sumažinti jos nuostolius. Po Antrojo pasaulinio karo pastatų šildymui jau buvo naudojamos rekuperacinės sistemos, kurios vėliau buvo smarkiai patobulintos. Per pastaruosius kelis dešimtmečius rekuperatoriai tapo gerokai efektyvesni ir lengviau integruojami į šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas. Šiuolaikinės rekuperacinės sistemos ne tik tausoja energiją, bet taip pat padeda pašalinti drėgmę ir kontroliuoja oro kokybę. Tokie įrenginiai tapo neatsiejama šiuolaikinių pastatų dalimi, nes jie padeda sumažinti energijos sąnaudas ir prisideda prie tvarumo.
Kodėl verta įsirengti rekuperatorių?
Rekuperatoriai turi tikrai nemažai privalumų, kurių svarbiausi yra šie:
- Rekuperatorius padeda sumažinti energijos sąnaudas ir pagerina oro kokybę patalpose;
- Šaltuoju metų laiku patalpų šildymo kaštai tampa kur kas mažesni;
- Patalpų oras išvalomas nuo dulkių, alergenų ir kitų iš išorės patenkančių teršalų, todėl aplinka tampa kur kas sveikesnė;
- Palaikomas tinkamas patalpų drėgmės lygis;
- Modernūs rekuperatoriai padeda sukurti sveikatai ir gerai savijautai palankų mikroklimatą;
- Rekuperatoriai veikia labai tyliai, todėl jie netrukdo darbui ar poilsiui.
Rekuperatorių tipai
Skiriami keli pagrindiniai rekuperatorių tipai, kurių kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų:
- Rotaciniai rekuperatoriai gali ne tik sušildyti, bet taip pat ir drėkinti orą. Rotaciniai šilumokaičiai gali būti kondensaciniai arba sorbciniai: kondensacinis šilumokaitis padeda atgauti iki 85 procentų šilumos ir iki 40 procentų drėgmės, o sorbcinis šilumokaitis – iki 85 procentų šilumos ir iki 80 procentų drėgmės. Įrengiant rotacinius rekuperatorius nereikalingas kondensato nuvedimas, rotacinis rekuperatorius neužšąla per šalčius, jam nereikalingas paimamo oro šildytuvas. Vis dėlto, šio tipo rekuperatoriui būdingas ganėtinai sudėtingas mechanizmas, turintis daug gana greitai besidėvinčių dalių.
- Plokšteliniai rekuperatoriai yra paprastesnės sandaros, o jų kaina yra mažesnė. Šio tipo rekuperatorius gali užtikrinti iki 95 procentų šilumos grąžinimą. Vis dėlto, įrengiant šio tipo rekuperatorius reikalingas kondensato nuvedimas, be to, šio tipo įrenginys šalina ir patalpų drėgmę ir taip sausina orą. Jei lauke bus minusinė temperatūra, šio tipo rekuperatoriaus šilumokaitis gali užšalti, todėl reikalingas papildomas oro šildytuvas (tenas).
- Plokšteliniai rekuperatoriai su entalpiniu šilumokaičiu: integruotas entalpinis šilumokaitis padeda į patalpas grąžinti drėgmę, todėl padeda palaikyti gerą patalpų mikroklimatą. Įrengiant šio tipo rekuperatorius nėra būtinas kondensato nuvedimas, o šio prietaiso priežiūra yra gana paprasta.
- Mini rekuperatoriai labiausiai tinka nedidelėms patalpoms. Toks rekuperatorius neužima daug vietos ir neturi didelės įtakos interjerui. Šio tipo įrenginys montuojamas į lauko sienoje išgręžtą ventiliacijos angą.
- Atskirų oro srautų rekuperatoriai dažniausiai naudojami pramoniniuose objektuose. Šio tipo rekuperatorių šilumos grąža yra gana nedidelė – iki 55 procentų, tačiau jie yra mažiau jautrūs minusinei lauko temperatūrai.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis rekuperatorių?
Tinkamo rekuperatoriaus paieškai vertėtų skirti šiek tiek laiko ir atsižvelgti į tam tikrus svarbiausius kriterijus:
- Patalpų dydis: labai svarbu atsižvelgti į pastato dydį, kuriame bus montuojama rekuperacinė sistema. Svarbu pasirinkti tokį rekuperatorių, kurio oro apytakos srautas atitinka jūsų poreikius ir gali užtikrinti gerą patalpų oro kokybę.
- Rekuperatoriaus efektyvumas: vertėtų atidžiai išstudijuoti skirtingų rekuperatorių privalumus ir trūkumus bei pasirinkti tokį įrenginį, kurio veikimo efektyvumas yra pakankamai aukštas.
- Oro filtravimo sistemos efektyvumas: susikaupusios dulkės, alergenai ir kitos kenksmingos medžiagos bus pašalinamos kur kas geriau, jei rekuperatorius turės gerą oro filtravimo sistemą.
- Oro drėgmės reguliavimo sistema: jei siekiate, kad patalpose būtų išlaikomas optimalus drėgmės kiekis, ieškokite rekuperatoriaus su oro drėgmės reguliavimu.
- Montavimas: įsitikinkite, kad jus dominantis rekuperatorius yra pakankamai lengvai montuojamas ir gali būti derinamas su jūsų turima vėdinimo sistema.
- Patikimas gamintojas: šiandien rekuperatorių įsigijimą siūlo tikrai nemažai gamintojų, todėl vertėtų pasidomėti, kurie jų yra sulaukę pačių palankiausių įvertinimų.
- Sistemos valdymo galimybės: jei rekuperatorius turės tam tikras jums aktualias valdymo galimybes, galėsite paprasčiau susikurti pageidaujamą mikroklimatą bei sumažinsite energijos sąnaudas.
- Mechaninio vėdinimo oro filtrai: kokybiški ori filtrai galės iš lauko patenkantį orą išvalyti nuo smulkiausių dalelių, kurios turi neigiamą poveikį oro kokybei.
Rekuperatoriaus montavimas
Prieš atliekant rekuperatoriaus montavimo darbus būtina atlikti pastato ir vėdinimo sistemos matavimus, atlikti vamzdžių ir kabelių maršrutų nustatymą. Kai šie darbai bus atlikti, reikės numatyti tinkamą vietą rekuperatoriaus montavimui. Rekomenduojama rinktis tokią vietą, kurioje būtų paprasta atlikti techninius priežiūros darbus ir kurioje galima užtikrinti gerą oro apytaką. Kitame etape bus galima montuoti rekuperatorių ir atlikti jo testavimą.
Kokios yra dažniausios rekuperatoriaus montavimo klaidos?
Rekuperatorius tinkamai funkcionuos tik tada, jei jis bus tinkamai sumontuotas. Štai – dažniausios rekuperatorių montavimo klaidos:
- Netinkamai suplanuota ortakių sistema: į kiekvieną ortakį turi patekti tinkamas oro kiekis, nes tik tada rekuperatorius tinkamai atliks savo funkciją. Būtent todėl labai svarbu pakankamai dėmesio skirti ortakių projekto parengimui.
- Neatsižvelgiama į SPF faktorių: šis rodiklis nusako, kiek bus sunaudojama elektros energijos, kad būtų pasiekiamas tam tikras galios kiekis. Kuo mažesnis yra šis rodiklis, tuo efektyvesnė yra sistema, nes tuomet jai tenka mažiausia apkrova.
- Netinkamai parenkama sistema: renkantis rekuperatorių visuomet svarbu atsižvelgti ne vien tik į konkretaus rekuperatoriaus privalumus bei šio įrenginio kainą, bet taip pat ir į tam tikrų patalpų niuansus.
- Kai norisi kuo aukštesnių lubų, kartais yra pasirenkamos mažesnės grotelės, tačiau toks sprendimas pasiteisina anaiptol ne visada. Mažesnėse grotelėse iš lauko paimamo oro srauto greitis bus didesnis, todėl bus įtraukiamos žiedadulkės, sniegas bei lietaus vanduo.
Norėdami išvengti šių klaidų, rekuperatoriaus montavimą patikėkite profesionalams bei neskubėkite apsispręsti, kokio tipo rekuperatorius labiausiai tiktų jūsų namuose ar komercinėse patalpose. Atminkite, kad rekuperatoriai yra veiksmingi tik tada, jei pasirenkami idealiai tinkantys įrenginiai, kurie yra tinkamai sumontuojami.