Nano šluostės yra vienas populiariausių Lietuvoje produktų, kuriam naudojamos nano dalelės. Jos taip pat naudojamos tūkstančiuose kosmetikos gaminių, dažų, klijų ir plastikų. Nano medžiagos taip pat naudojamos kompozituose, skirtuose kosmoso tyrinėjimams ir palydovams, taip pat pažangioje karinėje aparatūroje. Nors nano šluostės nepaprastai naudingos buityje, vis dar yra klaidingų įsitikinimų apie nanotechnologijas. Kokie jie?

Nanotechnologijos yra taip moksliškai pažengusios, kad gamyba įmanoma tik regionuose, kuriuose labai daug technologijų, pavyzdžiui, Silicio slėnyje.

Netiesa. Nano šluostės ir kiti nano produktai gaminami dešimtyse šalių, tarp jų ir Lietuvoje!

Tiesa, kad nanotechnologijų tyrimų ir gamybos lyderės pasaulyje yra JAV ir Kinija. Tvirtas ir besiplečiančias nanotechnologijų pramonės šakas galima rasti Australijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Egipte, Turkijoje, Ispanijoje ir Kanadoje. Net mažesnės šalys, tokios kaip Čekija, daug investavo į savo nano dalelių pramonės plėtrą.

Žmonijos supratimas apie nanotechnologijas jau pasiekė aukščiausią tašką.

Netiesa. Nanotechnologijos tik ką tik pradėjo atrasti kai kuriuos iš daugybės nanomedžiagų naudojimo pranašumų. Tikėtina, kad nano šluostės ir kiti produktai ateityje bus dar efektyvesni!

Pavyzdžiui, vyksta nanotechnologijų tyrimai elektronikos srityje, kur manoma, kad bus būtina sukurti naujos kartos kompiuterius, dirbtinį intelektą ir kvantinius kompiuterius.

Kiekvieną savaitę kuriamos naujos nanomedicinos, kurios leidžia gaminti lėtai atpalaiduojamus vaistus arba tikslinius vaistus, kurie dozes tepa tiesiai į kūno dalis, kur jų reikia. Plastikų srityje vis dar atrandami nauji nanostruktūrizavimo medžiagų metodai, skirti nano medžiagas (kai reikia) naudoti tik medžiagos paviršiuje. Taip sutaupoma pinigų, nes nano dalelių produktai nereikalingi didžiajai medžiagos daliai.

Tikėtina, kad netolimoje ateityje ištobulinta technologija leis išgauti kokybišką nano dalelių dispersiją ir pasiskirstymą polimero paviršiuje, taip sumažinant brangių medžiagų suvartojimą bei padidinant nano dalelių efektyvumą ir funkcionalumą modifikuotose medžiagose.

Nano šluostės ir kiti nano dalelių produktai yra nepaprastai brangūs.

Netiesa. Nors ankstyva šių produktų gamyba tikrai buvo brangi ir dėl to plačiau naudojama iš esmės vien tik moksliniams tyrimams arba aukščiausios klasės gaminiams (pvz., palydovams ar superkompiuteriams) šiandien, nano medžiagų galima rasti tūkstančiuose gaminių, kuriuos naudojame kasdien.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *