Katarakta yra dažna akių liga, kuriai būdingas lęšiuko drumstumas, dėl kurio sutrinka regėjimas. Ši būklė dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ji gali atsirasti ir dėl įvairių kitų veiksnių. Žinojimas apie kataraktą yra labai svarbus, kad katarakta būtų anksti nustatyta ir veiksmingai gydoma.
Akies lęšiukas, esantis už rainelės ir vyzdžio, yra būtinas šviesai sufokusuoti į tinklainę, kuri savo ruožtu siunčia regimąją informaciją į smegenis. Sveikos akies lęšiukas yra skaidrus. Tačiau vystantis kataraktai lęšiukas drumstėja, trukdydamas sklisti šviesai, todėl regėjimas tampa neryškus arba neryškus.
Kataraktos susidarymą lemia keli veiksniai. Svarbiausias rizikos veiksnys yra senėjimas, nes katarakta dažnai išsivysto kaip natūralaus senėjimo proceso dalis. Kiti veiksniai yra ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis, rūkymas, diabetas ir akių traumos. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kortikosteroidai, taip pat gali padidinti kataraktos riziką. Genetinis polinkis ir šeimoje buvę kataraktos atvejų gali dar labiau padidinti tikimybę susirgti šia liga.
Kataraktos simptomai vystosi palaipsniui ir iš pradžių gali likti nepastebėti. Dažniausiai pasitaikantys simptomai: neryškus ar drumstas regėjimas, sunkumai matant naktį, jautrumas šviesai ir akinimui, „aureolės“ aplink šviesą, dažnas akinių ar kontaktinių lęšių receptų keitimas. Spalvos taip pat gali atrodyti išblukusios ar pageltusios.
Ankstyvą kataraktos diagnozę galima nustatyti reguliariai tikrinant akis. Oftalmologai kataraktai diagnozuoti ir jos sunkumui įvertinti naudoja įvairius testus, įskaitant regėjimo aštrumo testą ir tyrimą plyšine lempa.
Kataraktos gydymas paprastai būna chirurginis, ypač kai būklė turi didelę įtaką kasdienei veiklai. Kataraktos operacija – tai saugi ir veiksminga procedūra, kurios metu pašalinamas drumstas lęšiukas ir pakeičiamas dirbtiniu intraokuliniu lęšiuku (IOL). Dėl chirurginių metodų pažangos kataraktos operacija tapo viena iš labiausiai paplitusių ir sėkmingiausių procedūrų visame pasaulyje, o po operacijos regėjimas pagerėja labai dažnai.
Prevencinės priemonės gali padėti sumažinti kataraktos išsivystymo riziką. Naudinga dėvėti akinius nuo saulės, kurie saugo nuo ultravioletinių spindulių, sveikai maitintis, turint daug antioksidantų, ir nerūkyti. Reguliarus akių tikrinimas yra labai svarbus siekiant stebėti akių sveikatą ir nustatyti bet kokius ankstyvuosius kataraktos požymius.