Kaneles arba canelés – tipiškas prancūziškas desertas, kurio istorija siekia Bordo regioną Prancūzijoje. Šis nuostabus skanėstas garsėja išskirtine cilindro forma, karamelizuotu paviršiumi ir švelniu, į kremą panašiu vidumi. Kadangi kanelės yra tokios populiarios, labai įdomu iš arčiau pažvelgti į jų istoriją.
Kilmė Bordo mieste
Kanelių istorija prasidėjo XVIII a. Bordo mieste, garsėjančiame savo kulinarinėmis tradicijomis. Deserto kilmę gaubia paslaptis, tačiau manoma, kad kaneles sukūrė Bordo vienuolynų vienuolės. Šiam unikaliam desertui gaminti vienuolės naudojo kiaušinių trynių likučius, kurie buvo šalutinis baltymo, naudojamo vynui skaidrinti, produktas. Jos kepė tešlą cilindro formos formose, kurios iš pradžių buvo pagamintos iš vario, todėl kanelėms būdingos karamelizuotos plutelės.
Kultūrinė reikšmė
Kanelės greitai tapo neatsiejama Bordo kulinarinio paveldo dalimi. Deserto pavadinimas kilęs iš prancūziško žodžio „canne“, reiškiančio „vamzdį“ arba „cilindrą“, o tai nurodo jo formą. Kanelių populiarumas augo ir jos tapo vietos pasididžiavimo simboliu. XX a. receptas ir technika buvo patobulinta ir išsaugota, todėl kanelės tapo mėgstamu Prancūzijos gastronomijos delikatesu.
Evoliucija ir tarptautinė šlovė
XX ir XXI a. kanelės iš regioninio patiekalo tapo tarptautiniu reiškiniu. Prancūzų virtuvei pelnius pasaulinį pripažinimą, populiarėjo ir kanelės. Viso pasaulio virėjai ir kepėjai ėmė naudoti šį unikalų kepinį, pritaikydami ir tobulindami jo receptą.
Tradiciniame recepte reikalaujama miltų, kiaušinių, pieno, sviesto ir vanilės mišinio, pagardinto romu. Tešla pilama į formas ir kepama aukštoje temperatūroje, kad kanelės įgautų tamsią, karamelizuotą išorę ir minkštą, aromatingą vidų. Šiuolaikiniai variantai kartais būna su tradiciniais pagardais arba naudojamos kitokios formos.
Šiuolaikinis vertinimas
Šiandien kanelės populiarios ne tik Prancūzijoje, bet ir visame pasaulyje. Gurmanų kepyklose ir konditerijos parduotuvėse jie yra klasikinės prancūzų konditerijos meistriškumo įrodymas. Jais dažnai mėgaujamasi prie kavos arba kaip saldžiu skanėstu bet kuriuo paros metu.
Iš esmės kanelių kelias nuo kuklaus vienuolyno kūrinio iki visame pasaulyje vertinamo kepinio rodo jo didžiulį populiarumą ir turtingą Bordo kulinarinę tradiciją. Kanelių istorija atspindi praktinių naujovių ir gastronominio meistriškumo derinį, todėl jos tapo mėgstamos visame pasaulyje.