archeologija

Netikėtas archeologinių radinių aptikimas statybos darbų metu gali sukelti rimtų iššūkių, pradedant nuo darbų sustabdymo iki teisinių procedūrų. Ką daryti, kai jūsų statybų komanda aptinka istorinius artefaktus? Žinojimas, kaip tinkamai reaguoti, ne tik išsaugos kultūros paveldą, bet ir leis išvengti galimų teisinių problemų ar statybų darbų sustabdymo.

Pirmieji veiksmai radus istorinius objektus

Radus bet kokius istorinius artefaktus pirmas ir svarbiausias žingsnis – nedelsiant nutraukti visus darbus toje vietoje. Tai yra teisiškai būtina pagal Lietuvos kultūros paveldo apsaugos įstatymą. Apie aptiktus radinius nedelsiant praneškite Kultūros paveldo departamentui, kuris paskirs atsakingą nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertą arba tyrimų grupę įvertinti situacijos.

Kol atvyks paskirtas ekspertas, turite užtikrinti statybvietės apsaugą nuo tolimesnio radinių pažeidimo. Jokie darbai neturėtų būti tęsiami, kol nebus įvertinta radinių svarba ir nepateiktos rekomendacijos.

Skubi archeologo paslaugų paieška

Po pranešimo institucijoms, ieškokite profesionalaus archeologo paslaugos ar archeologų komandos. Patyrę statybų archeologai atsižvelgs ir ekspertų pateiktas išvadas, patys įvertins situaciją ir padės atlikti tolimesnių veiksmų planą.  Tiesa, archeologai iš pradžių atliks pirminį vertinimą ir, jei reikės – išsamius archeologinius tyrimus.

Profesionalūs ir patyrę archeologai ne tik užtikrina teisėtumą, bet ir leidžia greičiau grįžti prie statybos darbų, jei radiniai nėra ypatingai reikšmingi. Archeologai, kurie su panašiomis situacijomis susiduria ne pirmą kartą, padės greičiau sutvarkyti reikalingus ir teisės aktų reikalavimus atitinkančius dokumentus bei nukreips į institucijas, kurioms atitinkami dokumentai turi būti pateikti.

Archeologinių tyrimų procesas

Kai archeologas atvyksta į statybvietę, atliekamas radinių vertinimas – ar jie turi didelę istorinę vertę, ar tai paprasti, mažiau reikšmingi artefaktai. Vienu atveju, kai radiniai nėra vertingi, pateikus išvadas apie rastus objektus, bus išduotas leidimas tęsti darbus. Kitu atveju, gali prireikti išsamaus kasinėjimo – detalieji archeologiniai tyrimai, kurie gali užtrukti kelias savaites ir ilgiau, priklausomai nuo aptinkamų objektų.

Statybų komandos turėtų būti pasiruošusi ilgalaikėms pertraukoms, ypač jei randami ypatingai reikšmingi radiniai. Kasinėjimo proceso metu svarbu glaudžiai bendradarbiauti su archeologais, siekiant rasti būdus, kaip toliau tęsti darbus nepažeidžiant radinių ir neprieštaraujant teisės aktams bei kitoms tvarkoms.

Bendravimas su suinteresuotomis šalimis

Kai radiniai aptinkami, labai svarbu tinkamai informuoti visus projekto dalyvius – nuo klientų iki investuotojų. Atradimai gali įtakoti projekto terminų pakeitimus, todėl būtina paruošti išsamų veiksmų planą ir pateikti jį visiems suinteresuotiems.

Detaliai paaiškinę situaciją išvengsite nesusipratimų bei galimų ginčų dėl vėlavimų ar biudžeto pakeitimų.

Statybų planų koregavimas siekiant apsaugoti radinius

Jeigu archeologai nustato, kad radiniai turi išskirtinę vertę, statybos planai gali būti privalomai koreguojami. Tai gali reikšti statybvietės perkėlimą, tam tikrų darbų apribojimą ar specialias priemones, siekiant apsaugoti radinius.

Planų koregavimas padės išvengti teisinių padarinių ir užtikrins, kad projektas atitiks visus teisės aktų reikalavimus.

Teisiniai ir finansiniai klausimai

Kiekvienas archeologinių radinių aptikimo atvejis yra išskirtinis, bet visais atvejais jis liečia tiek teisinius, tiek ir finansinius aspektus. Dėl teisinių aspektų – privaloma laikytis teisės aktų, priešingu atveju gali būti skiriamos baudos. Dėl finansinių aspektų – galima skirstyti į dvi grupes: 1. Papildomos išlaidos dėl darbų prastovų, projekto vėlavimo, kitų reikiamų leidimų gavimo ir pan. 2. Papildomos išlaidos dėl pačių archeologinių tyrimų, archeologų paslaugų, reikalingų dokuementų ruošimo.

Tinkamas pasiruošimas – sklandesnė archeologinių tyrimų ir statybos projekto eiga

Siekiant maksimaliai gerai pasiruošti statybos projektams ir kiek įmanoma sumažinti galimas rizikas, pirmiausiai archeologiniai vertinimai turėtų būti atliekami dar iki statybos pradžios. Visgi jei statybos prasidėjo ir netikėtai buvo rasti istoriniai artefaktai, tuomet reikia užtikrinti kuo sklandesnį toliau einančių procesų vykdymą: nedelsiant sustabdyti darbus; pranešti atsakingoms institucijoms; bendradarbiauti su patyrusiais archeologais. Kaip greitai ir sėkmingai pavyks pratęsti darbus, žinoma, niekas iš anksto negali atsakyti, tačiau profesionalus visų pusių bendradarbavimas gali pagreitinti procesus ar bent sudaryti išsamų veiksmų planą, kuris padės sumažinti finansinius bei laiko nuostolius statybos rangovams ir klientams.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *