Categories
Visuomenė

Jėgas apjungusios nevyriausybinės organizacijos: Maždaug pusė sieną kertančių migrantų – moterys ir vaikai

Tarp migrantų, šiuo metu esančių įvairiose sulaikymo ir apgyvendinimo vietose Lietuvoje, beveik trečdalis – moterys (29 proc.), apie ketvirtadalis – nepilnamečiai vaikai (26 proc.), rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Tarp jų esama ir nemažai pažeidžiamų asmenų: moterų su vaikais, besilaukiančių moterų, nelydimų nepilnamečių, žmonių su negaliomis. Reaguodamos į migrantų krizę ir siekdamos padėti valstybei pasirūpinti baziniais pažeidžiamiausių Lietuvoje atsidūrusių žmonių poreikiais devynios nevyriausybinės organizacijos – Lietuvos Raudonasis Kryžius, Lietuvos Caritas, Maltiečiai, „Maisto bankas“, Lietuvos skautija, menų agentūra „Artscape“, „Gelbėkit vaikus“, Diversity Development Group, Pabėgėlių taryba – ir beveik 300 savanorių sujungė savo jėgas.

„Matome, jog tarp atvykstančių migrantų – nemažai pažeidžiamų asmenų. Šie žmonės yra atvykę su minimaliu kiekiu daiktų, neretai sieną kerta tiesiog basi. Taip pat dalis žmonių turi sveikatos problemų. Tam, kad būtų užtikrinti baziniai humanitariniai šių asmenų poreikiai, kai jų judėjimo laisvė yra apribota, reikia pasirūpinti higienos priemonėmis, sezoną atitinkančiais drabužiais, specialiu maistu vaikams ir kūdikiams bei kitomis būtinomis priemonėmis“ , – teigia Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovė Kristina Meidė.

Nevyriausybinės organizacijos jau trečią mėnesį reguliariai lankosi užsieniečių sulaikymo bei apgyvendinimo vietose ir stengiasi atliepti elementarius pažeidžiamiausių žmonių poreikius. 35-iose užsieniečių sulaikymo ir apgyvenimo vietų visoje Lietuvoje nevyriausybinės organizacijos teikia humanitarinę pagalbą, rūpinasi, kad migrantai turėtų būtiniausius daiktus, vaistus, higienos priemones, vykdo atvykėlių stebėseną, gelbsti susisiekiant su artimaisiais. Dalyje stovyklų taip pat užtikrinama, kad būtų vandens ir maisto.

„Joks žmogus, o ypač vaikas ar specialius poreikius turintis asmuo, neturi kentėti alkio. Todėl vos tik prasidėjus migrantų krizei, „Maisto bankas“ suskubo ištiesti pagalbos ranką užtikrinant papildomo, o atskirais atvejais ir vienintelio tądien, maisto tiekimą migrantams užkardose ar kitose apgyvendinimo vietose“, – sako „Maisto banko“ direktorius Simonas Gurevičius.

Pasak Lietuvos Caritas vadovės Deimantės Bukeikaitės, migrantų maitinimas – tikrai ne vienintelis iššūkis, su kuriuo dabar susiduria valstybė: „Tikime, jog sujungę nevyriausybinių organizacijų pajėgas galėsime efektyviausiai prisidėti prie neteisėtos migracijos krizės suvaldymo visose srityse“.

Šiais metais Lietuvos-Baltarusijos sieną neteisėtu būdu kirto per 4000 migrantų. Didžioji dalis atvykusių yra iš Irako (beveik 2800 žmonių). Taip pat nemažai atvykusiųjų iš Kamerūno, Sirijos, Irano, Rusijos ir Afganistano.

Prisidėti gali kiekvienas

Nors šioje sudėtingoje situacijoje nevyriausybinės organizacijos vis dažniau sulaukia visuomenės bei verslo pagalbos, materialinės ir fizinės paramos pažeidžiamiausių žmonių baziniams poreikiams vis dar stinga.

Visuomenei, verslui ir kitoms organizacijoms prisidėti galima keliais būdais – skiriant lėšas, aukojant migrantams reikalingus daiktus arba savanoriaujant.

Už lėšų rinkimą visų susibūrusių nevyriausybinių organizacijų vardu atsakingas Lietuvos Raudonasis Kryžius. Visos surinktos lėšos bus skiriamos pirmojo būtinumo higienos priemonėms, pieno mišiniams bei kitiems kūdikių ir vaikų produktams, aprangai šaltajam sezonui bei pagalbos organizavimui. Savo pasirinktą sumą aukoti galima: https://donation.redcross.lt/zmogiskumassvarbiausia

Aukoti higienos reikmenis, rankšluosčius, patalynę galima per Lietuvos Raudonąjį Kryžių arba Lietuvos Caritą. Ilgalaikio galiojimo maisto produktus – per „Maisto banką“. Savanorius kviečia prisijungti Lietuvos Raudonasis Kryžius, Lietuvos Caritas, Maltiečiai, „Maisto bankas“ ir menų agentūra „Artscape”. Daugiau informacijos apie visas pagalbos galimybes ieškokite čia.

Žmogiškumas – svarbiausia

Susibūrusios devynios nevyriausybinės organizacijos taip pat startavo su komunikacine kampanija „Žmogiškumas – svarbiausia“. Ši kampanija skirta ne tik visuomenę paskatinti prisidėti prie problemos sprendimo materialiai, bet ir keisti nusistovėjusias nuostatas ir baimes atvykusių žmonių atžvilgiu.

„Stebime, jog visuomenėje dėl migrantų vyrauja susipriešinimas. Pasakodami tikrų žmonių tikras istorijas norime mažinti baimes ir griauti išankstines nuostatas. Nepamirškime, kad ir mus, ir šalyje besiglaudžiančius migrantus jungia tai, jog visi esame žmonės. Tik vadovaudamiesi humanizmo principais  išliksime žmonėmis“, – teigia nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Pagalba aukojant pinigus: https://donation.redcross.lt/zmogiskumassvarbiausia

Daugiau informacijos apie visas pagalbos galimybes ieškokite čia.

By Marius

Labai seniai, vienas iš gilaus Žemaitijos kaimo į sostinę atvykęs jaunuolis, nedrąsiai įžengė į savo universiteto kompiuterių kabinetą. Nedrąsiai atsisėdo prie laisvo kompiuterio ir, sulaikęs kvėpavimą, paspaudė mygtuką. Sumirgėjo žalia lemputė, bet kompiuterio ekranas liko juodas... Jaunuolis persėdo prie kito kompiuterio ir nusistebėjo, kodėl tokioje įstaigoje kompiuteriai neveikia... Paspaudė mygtuką ir... antras kompiuteris neįsijungė. Šalia sėdėjęs studentas pastebėjo tokias desperatiškas pastangas : „paspausk Power mygtuką ant kompiuterio, o tik tada ant monitoriaus...“ Akių iš gėdos nebuvo kur dėti, bet tą dieną buvo duotas aiškus pažadas - išmokti naudotis kompiuteriu, jį prisijaukinti ir padaryti savo sąjungininku, o ne priešu. Po keleto metų šis pažadas buvo įgyvendintas su kaupu. Kuo baigėsi ši istorija? Pasižiūrėkite į Rasytojas.lt ir patys suprasite...

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *